Molly och den besynnerliga glaspucken
Författare: Agneta Wallner
Serie: Mollyböckerna
är Mollys bästa kompis Fia flyttar, känns allting hopplöst. Som avskedspresent får Molly en blå glaspuck av Fia. Samma kväll börjar pucken bete sig märkligt och lyser upp i ett blått sken. Snart inträffar fler underliga saker i Svallsvik. Vad har lillebror Elliot för konstigt märke under stortån, och vad händer egentligen med de gamla på äldreboendet Gåsen där Mollys mamma är chef?
Som om inte det vore nog flyttar den stöddige Ricky in i Fias gamla hus och tar hennes plats bredvid Molly i klassrummet. Molly blir både arg och ledsen och rymmer hemifrån. Men är Ricky verkligen den hon tror att han är, eller har han kommit till Svallsvik av en anledning? Vilken koppling har han till det gamla Glasbruket i skogen?
Sommarlovet, som Molly först tror ska bli ensamt och tråkigt utan bästisen Fia, förvandlas snabbt till ett rafflande äventyr med många sagolika vändningar. Och hur i fridens namn kan en gammal saga vara en del av lösningen till mysteriet i Svallsvik? Tänk bara om den märkliga S
Recensioner - Så här tycker andra om boken
Bli först med att skriva en recension!
Texten kommer att publiceras här på sajten.
