Hoppa till innehållet

Mizeria deluxe

Författare:

En kritikerhyllad och brännande aktuell ungdomstrilogi - nu i samlingsvolym!

Ståupp-komikern och förortskämpen Melody Farshin berättar om tvillingarna Aicha och Ali. Med klockren jargong och tydligt inifrånperspektiv skildrar hon två gymnasieungdomars liv i en miljonprogramsförort där allt fler unga stryker med i ouppklarade dödskjutningar.

Trots att de är födda på samma dag, i samma familj, ser tvillingarnas liv och förutsättningar SÅ olika ut. Något de har gemensamt är den orubbliga fasaden som de håller upp för varandra och för sina oroliga föräldrar.

Med korta kapitel, humor och mycket dialog och slang är det här en bok som träffar rakt i hjärtat även på en målgrupp som sällan läser ungdomsböcker.

Med första delen Mizeria skrev Melody Farshin in något nytt i ungdomslitteraturen – en förortsskildring med klockrent gehör och starkt inifrånperspektiv. Många läsare vittnade om att det var första gången de kände igen sig i en bok. S

Recensioner - Så här tycker andra om boken

Bli först med att skriva en recension!

Texten kommer att publiceras här på sajten.

Vad tycker du om boken?